Vyhledávání


Kontakt

Bára Blechová
Radeč 103
54232 Úpice

774861112

E-mail: bblechova@seznam.cz

Agama vousatá

Naše agamy obývají terárium o délce 100cm, výšce 60cm a hloubce 50cm. Teplotu zajišťujeme výhřevnou žárovkou a topnou deskou, jako dalším zdrojem světla jsou dvě zářivkové trubice, speciální pro terária aby bylo zajištěno UV záření a vše potřebné. Vrstva písku v tomto teráriu je asi 7 cm, pravidelně ho vyměňujeme. Dále mají agamy v teráriu velký kořen a spousty kamenů. Nejdříve jsme nasázeli živé kytky, ale ty dlouho nevydrželi, tak jsme zvolili umělé, které jsou zabudované do misek na stěně terária. Dvě stěny jsou udělané z polystarénu, vadlabané v nich drážky a přilepená odpočívadla, ty mají agamy nejraději a tráví na nich půlku den, vše je pak polepenoněkolika vrstvami písku. Vodu mají v teraristické misce a v dalších dvou mají salát a granule(taky velmi dobrá věc, jelikož obsahují spousty vitamínů). Celá elektronika je řízená spínacími hodinami. Svítíme asi 11hodin denně, jelikož déle jak do 19:30 nemá cenu svítit jelikož oni sami se už ukládají k spánku.

Máme tedy dvě samičky a jednoho velmi náruživého samečka, každý z nich je úplně jiný, jak chováním tak i potravou co žerou, samozřejmě cvrčkům, sarančatům, švábům a červům ani jeden neodolá, ale velmi se liší co se týče ovoce, zeleniny i zmiňovaných granulí. Přes léto jim hodně dopřáváme pampeliškové listy a vše zelé z venku, to mají velmi rádi. Jsou to velmi hodné ještěrky, co se týče manipulace a i když si je pustíme po bytě, nikdy jsme neměli problém, že bychom je nechytli, nebo že by nám něco udělali, vůbec se nedají porovnat s naším chameleonem.

Všeobecně o agamě vousaté

Agama vousatá - Pogona Vitticeps

Výskyt v přirozeném prostředí: pouště a polopouště Austrálie.

Dorůstá 40 – 60 cm a jejich zbarvení je většinou pískové.

Terárium zařizujeme jako pouštní. Jako substrát v teráriu je vhodný terarijní písek, například Exo-terra a dekorační kameny, případně kořeny. Nesmí chybět miska na vodu.

Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 stupňů Celsia. Pod zdrojem tepla i 40 – 50 stupňů Celsia.

Agamy vousaté dosahují pohlavní dospělosti zhruba ve dvou letech, ale není vhodné je pářit častěji než 1 – 2 do roka. Agamy není potřeba zimovat, ale pro úspěšné páření je t o vhodné. Na podzim snižujeme délku svícení až na cca. 7 hodin a teploty v teráriu k 17 stupňům. Agamy budou přijímat méně potravy a budou línější. Zimní klid by měl být dlouhý cca. 8 týdnů. Po této době začneme znovu zvyšovat postupně teploty v teráriu. Nezimujte viditelně slabé jedince, nebo jedince poškozené. I po dobu zimního odpočinku jsou agamy aktivní, proto je potřeba aby měly stále k dispozici čerstvou vodu a případně rostlinnou stravu.

Samci agam vousatých jsou mohutnější s mohutnější hlavou, ovšem rozpoznání pohlaví j velice problematické a vyžaduje praxi.

Potrava se skládá ze 70% z živočišného původu a zbytek z rostlinného a to zejména u mladých agam. Občas můžeme podat červa, švába, u větších agam i myší, nebo potkaní holátko. Z rostlinné složky čínské zelí, pampelišky, okurky, rajčata a podobně. Stravu je vhodné občas obohatit přípravkem Roboran H. Při krmení červy a holátky je potřeba dávat pozor na přejídání a případnou obezitu agam.

Pokud již jednu agamu máme a rozhodneme se pro druhou ve stejném teráriu, měly by být přibližně stejné velikosti, protože jsou kanibalické vůči menším jedincům stejného druhu. Případně je potřeba je chovat odděleně, než dorostou přibližně stejné velikosti.

Agamy voustaté žijí cca. 10 – 15 let., ale jsou to zábavní a klidní společníci, kteří si dobře zvyknou na lidský kontakt a stanou se tak rychle domácími miláčky.

Agamy a jejich terárium

Inkubátor a odchov agamek

 Inkubátor jsme zhotovili velmi narychlo, jelikož jedno odpoledne po příchodu z práce jsme objevili v teráriu vajíčku. Takže nebyl čas na kupování nového a ona také pořizovací cena není zrovna nízká, takto nás celý inkubátor vyšel i s elektronikou na cca 800Kč, cožli je velice přijatelná cena. Náš inkubátor je tedy z polystyrénové krabice o tloušťce stěn 5cm, udělali jsme si do něj okénko,to je ale naprosto zbytečné protože se stejně zamlžuje, na víko jsme přidělali topný kabel, to je jediný zdroj tepla v celém inkubátoru no a samozřejmě vše řídí digitální termostat, nejdříve jsme měli manuální, ale ten se nám neosvědčil, jelikož byl velice nepřesný.  Vajíčka dáváme do plastových krabiček ve kterých máme vlhký vermikulit, v ničem jiném jsme to nezkoušeli a asi ani nebudeme, velmi se nám osvědčil. Poté se tak jednou za tři dny díváme na vlhkost vajíček a podle potřeby vlhčíme a pak už jen čekáme až bude první miminko:).

Po vylíhnutí dáváme ještěrky hned do terária pod zdroj světla a oni už si najdou své místečko, nejraději však mají kmeny a kameny. Krmíme malými cvrčky a po pár dnech nadrobno nakrájeným salátem. V každém teráriu mají malé agamy asi 3 cm písku, misku s vodou, kameny,kořeny, kmeny a zdroje světla, výhřevné žárovky a pak UV žárovky.

 

 

 

 

Terária malých agam a inkubátor

Chameleon jemenský

  Kromě agam vousatých máme taky chameleona jemenského jmenuje se Jeff a je rok a půl starý. Terárko osázené živými rostlinami o rozměrech šířka 60 cm, výška 80 cm a hloubka 50 cm obývá sám. Náš chameleon je spíše agresivní a velmi dominantní povahy, asi by toužil po nějaké slečně. Celé dny je krásně vybarvený, žere cvrčky, sarančata, ovoce a sem tam si ukousne nějakou tu kytku co má v teráriu.

Všeobecně o Chameleonech

Největší pozornost si chameleon jemenský získal především díky schopnosti měnit barvu,sledovat každým okem jiný objekt a specifickým způsobem lovu-vystřelováním dlouhého jazyka.Tento druh se vyznačuje nápadnou helmicí na hlavě (u dospělého samce dosahuje výšky až 8cm) a má také výrazný hrdelní hřeben.Také na hřbetě má chameleon jemenský vysoký hřeben tvořený jedinou řadou šupin.

Rozšíření: Jeho přirozeným výskytem jsou oblasti Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie.

Zabarvení a chování: Zabarvení a chování chameleonů jemenských se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony. Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 vteřiny. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy. U chameleona jemenského převládají odstíny zelené, hnědé a černé barvy.

Chameleon jemenský je hmyzožravec, ale částečně přijímá i rostlinnou potravu. Určitě, ale nejsou vegetariáni. Rostlinná strava tvoří jen okolo 2% jejich jídelníčku. Nesnažte se chameleona předělat na býložravce-nepřežil by to. Plazi, tedy i chameleón jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. Vyjímku tvoří mláďata, která by měla mít zajištěn stálý přísun vhodné potravy správné velikosti. U mláďat se totiž může stát, že neodhadnou velikost hmyzu, který chtějí pozřít a mohou se jím zadusit. Mláďata proto krmíme malými cvrčky a různými druhy hmyzu. Dospělý chameleon jemenský může přijímat toto krmivo:
Z hmyzu jsou to hlavně cvrčci, sarančata, pavouci, mouchy, kobylky, motýli...
Z ovoce a zeleniny: jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurek, mrkev...
Příjem vody: Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin.

Svlékání: Chameleon jemenský se svléká z kůže, protože rostou celý život a do staré kůže se nevejdou. Svlékají se asi jednou za dva měsíce. Nesvlékají kůži jako třeba například hadi v celku, ale po kouskách. Proces svlékání trvá jedno odpoledne. Kůže mu začne praskat a třením o větvičky se postupně zbavuje odumřelé kůže. Nepomáhejte mu, chameleon to zvládne sám!

Chameleon